Dziś jest niedziela, 15.12.2019, imieniny Niny, Celiny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej » Zespół Interdyscyplinarny » Aktualności » CZYM JEST PRZEMOC ?

CZYM JEST PRZEMOC ?

CZYM JEST PRZEMOC ?

Przemoc jest celowym działaniem. - Sprawca wykorzystuje przewagę siły ,pozycji i narusza Twoje podstawowe prawa takie jak prawo do nietykalności fizycznej, godności ,szacunku oraz wolności.

Przemoc to nie tylko bicie, także groźby, ciągła krytyka i upokorzenia, poniżanie, wyzwiska, kontrola, izolowanie od środowiska czyli przemoc psychiczna.

Przemoc to także odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, niezaspakajanie podstawowych potrzeb rodziny czyli przemoc ekonomiczna.

Przemoc to także zmuszanie do obcowanie płciowego i innych czynności seksualnych czyli przemoc seksualna.

Przemoc to także brak opieki, zaniedbywanie potrzeb dzieci. Dzieci cierpią także wtedy, gdy są świadkami przemocy dorosłych.

Nic nie usprawiedliwia przemocy. Sprawca jest za nią odpowiedzialny bez względu na okoliczności i na to co zrobiła ofiara. Nawet pozornie nieznaczna przemoc zostawia ślad - powoduje załamanie poczucia bezpieczeństwa, wiary w siebie. Wtedy osoby przystosowują się powoli do roli ofiary i przestają się bronić. Dlatego konieczna jest pomoc z zewnątrz.

Prawny obowiązek pomocy w zatrzymaniu przemocy w rodzinie mają: Policja, Sąd Rodzinny, Prokuratura, Ośrodki Pomocy Społecznej, Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, placówki oświatowe, służby zdrowia.

Z pomocą tych instytucji można złożyć zawiadomienie o przestępstwie lub żądać założenia „Niebieskiej Karty” chroniącej przed przemocą.

Przedstawiciele tych instytucji działają także w Gminnym Zespole Interdyscyplinarnym do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Adres: 62-709 Malanów ul. Turecka 16 tel. 63 289 20 27

Należy wiedzieć że:

Nic nie usprawiedliwia przemocy. Nigdy nie jest za późno ,by powiedzieć przemocy NIE! Przemoc nie skończy się sama z siebie. Pierwszym krokiem jest przełamanie milczenia .

Przyjdź do nas i opowiedz o swoich problemach.         

                                                                                                 Małgorzata Płóciennik
                                                                                                 Pracownik socjalny GOPS