Zmiany w zasadach przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Od 1 stycznia 2015 roku o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły ubiegać się nie tylko osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby opiekować się osobą niepełnosprawną, ale również opiekunowie, którzy w ogóle nie podejmowali zatrudnienia.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 i 1529 oraz z 2013 r. poz. 1439) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:
- nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
- rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
– w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
O przyznaniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego decyduje również kryterium dochodowe - łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki za rok 2013 w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 664 zł (w okresie zasiłkowym trwającym od 1 listopada 2014r. do 31 października 2015r.).
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.
Z up. Wójta
Dyrektor Gminnego Ośrodka
Pomocy Społecznej w Malanowie
- Alicja Maciejewska-
Pozostałe aktualności
-

Dni Seniora w ZUS - Sprawdź, co się będzie działo w okolicy!
-

Problemy uzależnień w środowisku lokalnym – ankieta
-

Pomoc żywnościowa - wrzesień 2025r.
-

"ABC ubezpieczeń – co powinniśmy wiedzieć przed podpisaniem umowy ubezpieczenia"
-

Informacja - stypendia szkolne na rok szkolny 2025/2026
-

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" - edycja 2026
-

Ankieta
-

DOŻYWIANIE,OD WRZEŚNIA DO GRUDNIA 2025 r. - informacja dla rodziców
-

66 tys. Wielkopolan z wypłatami w ramach renty wdowiej
-

Wielkopolska Karta Rodziny
-

ZUS jest przygotowany do wypłaty renty wdowiej od 1 lipca
-

„Dobry Start” razem z ZUS – wnioski od 1 lipca
-

Świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny w nowym okresie zasiłkowym 2025/2026
-

Ostatni moment na 800 plus
-

Pomoc żywnościowa - czerwiec 2025r.